Gmina Bledzew położona jest atrakcyjnie pod względem turystycznym. Oprócz otoczenia lasów, licznych jezior, ciszy i zdrowego powietrza oraz ciekawego widokowo krajobrazu oferuje się turystom możność zwiedzenia wielu interesujących zabytków.
Stolicą gminy jest Bledzew liczący około 1240 mieszkańców, położony wśród lasów, w bliskości jezior i obrzeżonej szuwarami Obry. Zachodnia część gminy leży w obszarze chronionego krajobrazu, pełniąc funkcję ochronną dla Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. W rzece i jeziorach na szlaku Obry spotyka się obfitość najrozmaitszych gatunków ryb i innych zwierząt.
Turyści na terenie gminy mile widziani są przez cały rok, jednak największa ich ilość przybywa tutaj w okresie letnim. Ci którzy przybywają tutaj przed lub po sezonie to w większości wędkarze oraz wielbiciele lasów, które są bogate w runo leśne oraz myśliwi krajowi i zagraniczni.
Na terenie gminy na wszystkich tych którzy zapragną wypocząć nad wodą czekają jeziora, przy których gmina, osoby prywatne i instytucje posiadają tereny przeznaczone na wypoczynek. Jeziorami tymi są: Jezioro Chycińskie z leśnym polem biwakowym oraz ośrodkiem szkoleniowym Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu z całym zapleczem do uprawiania sportów wodnych, jezioro Cisie (Czyste) z pierwszą klasą czystości wody i kąpieliskiem, Zalew Bledzewski położony malowniczo wśród wysokich skarp, które są zalesione i atrakcją turystyczną w postaci ciągle działającej elektrownii wodnej z 1911 r. oraz ośrodkiem wypoczynkowym i terenem przeznaczonym pod budownictwo letniskowe. Mamy tutaj także jezioro Długie, nad brzegami którego posadowione są liczne domki letniskowe oraz jezioro Lipawki. Wszystkie te akweny wodne są bogate w ryby, a tereny położone wokół nich doskonale nadają się do uprawiania turystyki. Inną jakże ważną atrakcją turystyczną położoną na terenie gminy jest północny odcinek Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień, który w czasie trwania II Wojny Światowej miał stanowić podstawową część umocnień wschodniej Rzeszy, a prace przy jego budowie odbywały się w połowie lat trzydziestych. Wielkość MRU porównywalna jest do legendarnej linii Maginota we Francji. Najciekawszą fortyfikacją położoną na terenie gminy są z pewnością pancerwerki grupy warownej Ludendorff w rejonie Starego Dworku w postaci sześciu bunkrów usytuowanych na szczycie stromej skarpy nad Obrą połączonych w jedną całość. Obszar grupy warownej jest rokrocznie odwiedzany przez tych, którzy pragną odnaleźć tutaj skarby, które według opowiadań znajdują się w korytarzu, który w pierwszej kolejności został wysadzony przez wojska niemieckie, a następnie rosyjskie.
Innymi ciekawymi obiektami obronnymi wchodzącymi w skład MRU, a położonymi na terenie gminy jest most obrotowy w Starym Dworku oraz most uchylno-przesuwny (rolkowy) na kanale Obry w Bledzewie.Wielką atrakcją Bledzewa są wykopaliska prowadzone na terenie byłego klasztoru cystersów.
Cały teren gminy ze względu na swój specyficzny i piękny krajobraz nadaje się doskonale do wypoczynku. Dla wszystkich tych, którzy tutaj przyjadą i zapragną wypocząć od miesiąca maja do września organizowane są impresy kulturalno-rozrywkowe-sportowe.
Szlak turystyczny I Skwierzyna - Lubniewice
Wędrówki piesze można odbyć niebieskim szlakiem ze Skwierzyny przez Bledzew do Lubniewic lub odwrotnie, dzielą ten spacer dwa odcinki:
I odcinek Skwierzyna - Bledzew 15,9 km
Szlak przechodzi przez Stary Dworek - Leśniczówkę, wzdłuż malowniczych meandrów rzeki Obry, obok ruin bunkrów z czasów II wojny światowej i ciągu stawów hodowlanych docierając do Bledzewa od strony północnej,
II odcinek Bledzew - Lubniewice 14,6 km
Szlak ciągnie się z Bledzewa drogą polną, aż do wsi Osiecko - Pniewo przebiegając obok dawnego folwarku dworskiego i zabudowań starego młyna. następnie drogami leśnymi dociera do zabudowań Lubniewic.
Szlak turystyczny II Skwierzyna - Międzyrzecz
Początek szlaku pokrywa się za szlakiem pierwszym, a w Bledzewie skręca się do Chyciny i wzdłuż jeziora Długiego ciągnie się przez Zamostowo do Międzyrzecza.
Szlak turystyczny III Międzyrzecz - Bledzew - Międzyrzecz
Jest to najdłuższy szlak pieszy wśród opisanych. Długość jego trasy wynosi 58 km. Zaczyna sięw Międzyrzeczu następnie dochodzi do Ośrodka Wypoczynkowego w Głębokim, stąd drogami śródleśnymi dochodzi do wsi Gorzyca, następnie wzdłuz Zalewu Bledzewskiego prowadzi do Bledzewa. Z Bledzewa grogami wśród pól i lasów dochodzi do wsi Goruńsko a następnie do wsi Chycina położonej nad malowniczym jeziorem o takiej samej nazwie. ZChyciny poprzez Kursko Stare i wieś Pieski dochodzi do wsi Kęszyca i wsi Nietoperek. Następnie przez Bobowicko wraca do Międzyrzecza.
Szlaki i ścieżki rowerowe
Szlakami tymi są: Europejski Szlak Rowerowy R-1, Europejski Szlak Cystersów, który jest ściśle związany z obecnością cystersów na tych ziemiach od XIII w. Biegnie także tutaj Europejski Szlak Pieszy E-11 i jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w kraju, którego kierunek i bieg wyznacza rzeka Obra.